Jdi na obsah Jdi na menu

Co je vlastně coursing?

Coursing je psí sportovní aktivita, využívající lovecký pud psa. Ulovenou kořistí při coursingu ale není pravá kůže zvířete (jako při psích dostizích), ale igelitový střapec. Díky němu pes rozpoznává v coursingu vzrušující hru, víkendovou zábavu, která skutečný lov pouze simuluje. Coursing je historickým předchůdcem známých psích dostihů. Neběhá se tedy na závodním ovále a umělém povrchu, ale ve volné přírodě. A to se vším, co nám příroda přináší - příkopy, potůčky, do kopce, z kopce:), přírodní překážky či překážky umělé... vše je ale samozřejmě přizpůsobeno v první řadě bezpečnosti psa.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Trať je dlouhá min. 700 metrů a je navržena tak, aby psi museli projevit své schopnosti lovu, které se následně bodují. V závodě startují vždy 2 psi dohromady, nejlépe stejného plemene a pohlaví. V tréninku může pes běžet tzv. "sóloběh", či běh "skupinový".
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

Obrazek Při závodě jsou psi od sebe odlišeni bílou, červenou a modrou dečkou nebo obojky. Dostih se běží na 2 kola, která se od sebe liší postavením dráhy, místem startu a využitými překážkami. Získané body z obou kol se sčítají.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * * * * *
Obrazek Výkon psů je hodnocen dle 5 kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, odolnost, obratnost a inteligenci. Tato kritéria jsou samostatně bodována a jejich součet může činit max. 100 bodů z jednoho kola. A aby pes mohl postoupit do druhého kola, musí získat min. 50 bodů. V cíli se hodnotí i tzv. kill, neboli "zakousnutí" střapce. A někteří pejsci ho tak milují, že je nutné je z cíle odnást třeba i v náručí.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * * * * *
Obrazek Nakonec o vítězství rozhoduje celkový součet bodů z obou kol, takže vyhrává pes a fenka, kteří jich mají nejvíce v každém plemeni. Vítězný pes musel dobře proběhnout všechny úseky dráhy, prokázat rychlost a obratnost, plné nasazení pro lov, inteligenci při "nadbíhání" kořisti, pěkný kill i smysl pro "fair play".
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * * * * *
 

Hodnocení coursingu
 

RYCHLOST -  je nezbytná k ulovení zvěře. Důležité je, jak rychle se pes při startu dostane do popředí. Při coursingu se nepoužívá časomíra, důležitým prostředkem hodnocení je schopnost psa překonat území a zejména jeho snaha. Absolutní rychlost při hodnocení coursingu není důležitá, jelikož rychlost chrta je brána relativně ve vztahu k jeho soupeřům.

 

ÚSILÍ - jde o projevení úsilí při pronásledování, bez ohledu na kvalitu povrchu a incidenty, například vyhýbání se, pád, momentální ztráta návnady apod. Pes na dráze musí být plně soustředěný na unikající návnadu a při jejím pronásledování musí bez zaváhání přeskočit případné překážky. V cili musí pes chytat návnadu v plné rychlosti.

 

INTELIGENCE - pes si musí umět odhadnout pohyb návnady s přihlédnutím k okolnímu terénu a musí si nadbýhat. To neumí žádný pes hned od začátku, zapotřebí je zkušeností.

 

OBRATNOST - psa se projevuje při náhlých změnách směru tažení návnady, při překonávání překážek a při chytání návnady.

 

VYTRVALOST - jedná se o schopnost psa dokončit závod v dobré fyzické kondici. Jde o spojení fyzických a mentálních sil.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Coursing