Jdi na obsah Jdi na menu

tlap Blue Berry Hill Happy Wheaten tlap

 

bercik-v-zime.jpg

Berča tlap

 

Matka: Engie Eysha Lalibela - Engie

 Otec: Choroschie Drusja´s Harry Callahan - Sam

 Chovatelská stanice: Happy Wheaten - Hradec Králové

 Chovatel: Mgr. Alexandra Hořínková

Narozena: 5. 6. 2004 ze 6 štěňat

Povaha: velmi živá a temperamentní, sebevědomá, oddaná, poslušná, ale i svéhlavá, nadšená do různých aktivit, neúnavná aportérka, do všeho se žene po hlavě, je jako "oheň". Po špatné zkušenosti se bojí střelby a dnes i bouřky.

 

  .... "Když jsme ji poprvé uviděli, věděli jsme, že je ta "pravá". Malé temperamentní štěňátko, které běhalo po pokoji jako "blázen". Vrtělo ocáskem, kousalo do prstů a pronásledovalo nás na každém kroku... Tak to je náš "nový" pejsek, malá Beruška... nebo taky Berča, Berý" .... :-)

Obrazek

 

Rodokmen tlap

 

  
 
  
Choroschie Drusja´s Harry Callahan
Danterri Wheaten Kris Danterri Wheaten Beacan
Newkilber Make Mine Mink
Wheaten Rebel´s Larrissa Danterri Wheaten Man About Town
Wheaten Rebel´s Bagheera Lass
  
 
  
Engie Eysha Lalibela
Lollypops Kuddel Daddeldu Eden Esprit vom Sennhues

Lollypops


April Sun

Beloved Bee Lalibela

Fantastic

Uranus

Sandy Wheaten Vom Wolfshorst

 

 

 Otec:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Matka:

 

 

 

 

 

 

  

Obrazek

 

Zdravotní vyšetření:

DKK A/A

- kompletní vyšetření očí, včetně PRA - negativní

 - zuby: skus nůžkový, plnochrupá 

- uchovněná fena - bez potomků

 

Sportovní průkazy:

- výkon. průkaz agility 0125/06 - kategorie A2

 - coursing. licence 220/07

 

Tituly tlap

* Výborná 1, res. CAC, CAC

* 3. místo coursing - wheateni dorost 2005

* 1. místo coursing wheateni 2006

* 1. místo Mistrovství ČR teriérů 2006 - agility

* 1. místo Seilin memoriál 2007 - coursing - feny, ISCWT

* 1. místo Jumping - O nejlepšího zónovkáře, 2007 - agility

* 1. místo Mistrovství Slezska 2007 - coursing - feny, ISCWT

* 1. místo Mistrovství Moravy 2007 - coursing - feny, ISCWT

* 1. místo Coursingový vítěz 2007

* 1. místo Open Agility Speciál Šintavský pohár (SK) 2008 - agility

* 1. místo Mistrovství Slezska 2008 - coursing - feny, ISCWT

* Účastník Kvalifikačních závodů na Mistrovství světa v agility 2008

* Účastník Mistrovství ČR v agility 2008 - 4. místo v běhu CACIg

* Účastník Mistrovství ČR teriérů v agility 2008

* 1. místo Hanácký pohár 2010 - coursing - feny, ISCWT

 

* Berča se od roku 2011 závodně nevěnuje žádného sportu.

 

Obrazek

(Foto: Hanácká národní výstava psů v Olomouci 2008 - Berry, autor Mgr. Petra Šubrtová)

 

tlap 

    S Beruškou se dnes věnujeme dvěma psím sportům a jimi jsou agility - závodíme v kategorii MA 2 a coursingu - závodíme od roku 2007. Příležitostně se zúčastníme i nějaké výstavy, ale výstavní kruhy nejsou naší prioritou. Hlavně proto, že výstavní střih srsti plně nevyhovuje sportovním aktivitám Berči. Proto volím v létě kratší střih, než je ten výstavní. Dalším důvodem jsou například finance, takže pokud váháme, jestli pojedeme na výstavu nebo na závody, vyhrávají u nás na celé čáře závody. A ty už dnes nejsou levnou záležitostí.

     V roce 2007 jsme se neúspěšně pokusili o štěňátka. Důvodů neúspěchu může být více, takže jsme krytí nakonec vzdali, i když námi vybraný pejsek se opravdu snažil....Vzali jsme tento neúspěch jako náznak vyšší moci a od štěňátek jsme nakonec upustili. Radostně jsme proto uvítali poslední vrh Beruščiny maminky Engie a zakoupili jsme si druhou fenku v chov. stanici Happy Wheaten - Ebigail.

 

Obrazek

(Beruška a Harvey, chata Pavlíny Bradáčové)

 

      Rok 2008 jsme věnovali celý sportu - a to jak tréninku agility a coursingu, tak závodům, kterých bylo opravdu mnoho. Berušce se dařilo a já osobně za největší úspěch považuji Berčino "hladké" vítězství na Mistrovství Slezska v coursingu a mé vítězství "nad nervy" při kvalifikačkách na Mistrovství světa v agility. Volný čas mezi tréninky a závody jsme strávili s naším koníkem Lakym v přírodě na vyjížďkách a s našimi "pejskařskými" kamarády na společných prochajdách. I závěr roku jsme věnovali pejskům - protože se Berča bojí střelby a rachejtlí, velice rádi jsme využili nabídky naší kamarádky Jitky Volfové a jeli jsme s pejskama na její chatičku na Hadinku.

      Nový rok 2009 vyhlížíme s obavou v srdci o další Berčin aktivní život. Před Vánoci jsme se dověděli smutnou zprávu - Berča má natržený křížový kolenní vaz na zadní noze a v chrupavce se již objevila pokročilá artóza. V dubnu 09 Berča podstoupila náročnou operaci v Praze na Animal klinice na Bílé hoře. Ortoped MVDr. Jan Hnízdo jí do pravé zadní nohy umístil  titanový implantát na zpevnění. Začala náročná rehabilitace s naprostým omezením pohybu - což aktivnímu psovi vysvětlíte jen velmi těžko. Dnes, v říjnu 09, má pes za sebou několik kontrolních rentgenů a všechny vypadají velmi slibně. Operace se tedy zdařila, uvidíme ale nakolik procent Berča znovu zvládne plnou zátěž .

       Rok 2010 utekl jako voda. Bohužel, Beruška jej neproběhala, jak jsme "toužili". Doufali jsme v to my, lidé, Berča, jako naprostý pošuk do agility asi také, ale "nová" Berča v tomto roce dostane rozum a sama si řekne - bolí mě nožička. A tak, i přes slibné vyhlídky, jsme v tomto roce zjistili, že Berča už běhat závodně agility nikdy nebude. Pro zábavu si zacvičí na 20 cm překážkách a to je tak vše. Nohu při běhu neohne natolik, aby se dost odrazila, i 30 cm small je na ni moc. Celou sezónu se s tím snažíme nějak vyrovnat...byla tak dobrá, tak šikovná, tak nadšená...ALE normálně žije dál :-), prostě už jen necvičí. Jsem moc šťastná, že se jí nestalo nic horšího a modlím se do dalších let, aby už jí nepotkala žádná bolest. V listopadu jsme nechali Berče odstranit menší bouli na krku a žasneme. Vzácný nádor chlupového váčku. Nezhoubný. Snad Beruščina poslední nemoc. Kéž by.

       Máme zase pryč jeden rok - 2011 - a když se ohlížím s Berčou zpět, nevidím nic zásadního :-) a to jsem moc ráda! Berča je zdravá, spokojená a už myslím i vyrovnaná se svojím handicapem. Pořád se má na co těšit a z čeho se radovat. Chodily jsme na procházky (tedy spíš jezdili jsme na ně autem, což Berča miluje, kolikrát jedeme autem právě jen kvůli ní), jezdily jsme na vyjížďky s Lakym a byly víc spolu, když Geilinka měla letos "svůj vlastní program". Polítaly jsme zase za míčkem a teď ke konci roku jsme zase začaly i víc běhat agility. Berča je stále u nás doma ta, kterou sporty nejvíc baví, leč se musí nejvíc šetřit. Už to ale chápe, díky bohu, takže je lehčí donutit ji víc odpočívat....V létě jsme měli doma malé čírťátka, teta Berča to zvládla častým útěkem na vyšší místa a i když ji štěňata lezla dost na nervy, někdy si s něma i ráda pohrála. I když už "vypadla" :-), zůstává doma Emi a díky ní ji Geila často pěkně štve. Musí tedy tento rok často dokazovat, že ona je u nás stále ta vůdčí a nenechá si toto místo Geilou vyfouknout. Když je ale Embr mimo dohled, ráda se ještě s Geilinkou pomazlinkuje, je to stále její nejlepší kámoška, takže myslím, že Berča je v roce 2011 jednoduše spokojená.

             Rok 2012 je pro Berču jasný v jedné hlavní, zásadní věci. Neběhá už závodně ani agility, ani coursing a už ani nikdy nebude. Možná by i mohla, ale já už nechci. Není schopna se na parkuru pošetřit tak, jak by měla a já nebudu riskovat operaci druhé zadní nohy. Protože co se stalo jednou, může se opakovat a já jsem ráda, že Berča chodí a běhá normálně, takže nebudu už radši nic riskovat. Na parkuru je stále těžce řiditelná střela, na coursingu běží sice "normálně", ale před vlastním startem je to s ní katastrofa. Takže v roce 2012 Berča definitivně končí se psími sporty, včetně míčkování. I to jí velmi omezujeme. Hlavní je její zdraví. Berča se věnuje procházkám, opalování na zahradě, potápění pro kamínky, gaučingu a pískacím hračkám. Dále spaní v posteli, usměrňování Geily, honění Emíčka....má zkrátka pořád náročný program a přitom ona už tak ráda jen hajá...

 

tlap 

berca-na-cvicaku.jpg

tlap

 

 

Náhledy fotografií ze složky Berča